V Jihočeském kraji vzniklo první stálé poradenské centrum pro vytápění v ČR

13.10.2016

Začala topná sezóna a mnohé domácnosti řeší otázku: čím a jak topit bezstarostně, ohleduplně a úsporně. Na tyto a další otázky spojené s vytápěním se teď mohou obyvatelé Jihočeského kraje zeptat v poradenském centru v Jindřichově Hradci. Je to zřejmě první stálé poradenské centrum pro vytápění v celé ČR. Ve spolupráci s Kamnářstvím Písař ho vybudoval největší český výrobce topenářské techniky – společnost VIADRUS.

Více

Začala topná sezóna a mnohé domácnosti řeší otázku: čím a jak topit bezstarostně, ohleduplně a úsporně. Na tyto a další otázky spojené s vytápěním se teď mohou obyvatelé Jihočeského kraje zeptat v poradenském centru v Jindřichově Hradci. Je to zřejmě první stálé poradenské centrum pro vytápění v celé ČR. Ve spolupráci s Kamnářstvím Písař ho vybudoval největší český výrobce topenářské techniky – společnost VIADRUS.

Odborný personál umí nejen předvést vystavené kotle i kamna a poradit, jak nebo čím topit, ale také odpovědět na další aktuální otázky, například jak je to s povinnými revizemi kotlů, jak žádat o kotlíkové dotace či jak vybrat kotel, aby vyhovoval nové legislativě a plánovanému zákazu používání neekologických kotlů.

Poradenské a předváděcí centrum pro vytápění v Jindřichově Hradci je dobře dostupné, sídlí nedaleko centrálního náměstí a to v areálu Kamnářství Písař na Jiráskově předměstí č. 639/III.

„Rozhodli jsme se šířit povědomí nejen o našich výrobcích, ale také o vytápění celkově, protože cítíme, že trh s topenářskými výrobky se rychle vyvíjí a lidé se v tom neorientují, často si nevědí rady a nemají se kam obrátit,“ uvedl Boris Šlapota, obchodní ředitel společnosti VIADRUS. Předváděcí místnost v menším rozsahu má VIADRUS zatím jen ve svém areálu v Bohumíně. „Pokud bude o poradenství zájem, uvažujeme i o dalších lokalitách, například v západních Čechách,“ doplnil obchodní ředitel.

V předváděcích prostorách centra pro vytápění mohou zájemci prozkoumat nejen hlavní sortiment českého výrobce z Bohumína, který tvoří dlouhá léta osvědčené litinové kotle a radiátory, ale i novinky. K vidění tam jsou také výrobky dalších firem. Mezi litinovými kotly značky VIADRUS dominuje například kotel Hercules U32, který je zřejmě jediný na světě svého druhu, splňuje totiž přísné limity emisních tříd bez řídící jednotky a spalinového ventilátoru, je tedy zároveň nezávislý na elektrické energii. Trhákem jsou ale i moderní plynové kondenzační kotle pro tzv. chytré domy. Vystaven je také nový sortiment společnosti VIADRUS – krbová a peletová kamna. Zájemci si mohou na místě domluvit ukázku, nákup nebo montáž.

Fotografie ze slavnostního otevření naleznete na našem Facebooku.

Profil společnosti 
VIADRUS je tradičním ryze českým výrobcem produktů z šedé litiny, zejména kotlů a radiátorů. S výrobní kapacitou 120 tisíc kotlů a 4 miliony radiátorových článků za rok patří mezi významné hráče na evropském topenářském trhu. Původně byl součástí společnosti ŽDB, samostatnou společností se stal v roce 2012. VIADRUS a. s. zaměstnává 1000 lidí. Loni bohumínská firma dosáhla obratu 1,9 mld. Kč. Jediným vlastníkem je Bonatrans Group Holding B.V.

Výstava Dům a bydlení Liberec

26.09.2016

Děkujeme za návštěvu naší expozice na výstavě Dům a bydlení Liberec ve dnech 14. – 16. 10. 2016.

Více

Děkujeme za návštěvu naší expozice na výstavě Dům a bydlení Liberec ve dnech 14. – 16. 10. 2016.

V našem oblíbeném infomobilu jste mohli vidět kotle na plyn i tuhá paliva, které si můžete výrazně zlevnit díky kotlíkovým dotacím. Majitele starších, ale velmi oblíbených a rozšířených kotlů VIADRUS Hercules U22 pak jistě zaujala přestavbová sada Hercules U22 Robot, která z kotle bez emisní třídy udělá automatický kotel ve 3. emisní třídě. Ten může, díky kvalitnímu litinovému tělesu, sloužit ještě mnoho desítek let. Fotky z této výstavy již brzy naleznetena našem Facebooku.

Zpomalil se prodej kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním

01.09.2016

Už v první dotační výzvě v roce 2014 směřoval zájem do oblasti automatických kotlů. U kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním jsme už tenkrát zaznamenali úbytek poptávky. Ještě více se tento trend projevuje v nové kotlíkové dotaci, řekl pro E15 generální ředitel společnosti Viadrus Ing. Roman Sikora, MBA.

Více
Už v první dotační výzvě v roce 2014 směřoval zájem do oblasti automatických kotlů. U kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním jsme už tenkrát zaznamenali úbytek poptávky. Ještě více se tento trend projevuje v nové kotlíkové dotaci, řekl pro E15 generální ředitel společnosti Viadrus Ing. Roman Sikora, MBA.
 
Na jaře kraje, které už uzavřely výzvy, registrovaly 12 tisíc žádostí. Kolik z tohoto balíku dokážete utrhnout?
Ing. Roman Sikora, MBA: Naše odhady počítají s rozmezím od dvou do tří a půl tisíce kotlů. Skutečnost vypadá tak, že asi 30 % ze všech žádostí směřuje do tepelných čerpadel, což není náš byznys. Další alternativní zdroje energie tvoří asi 10 %. Zbytek je rozložený do kotlů na pevná paliva a do plynových kotlů. Plynové kotle také vyrábíme. Tam je zájem o kondenzační kotle, které dokážou ve srovnání s atmosférickými plynovými kotli ušetřit až 15 % paliva při stejném výkonu.
 
Když místo 3 000 klasických kotlů prodáte dražší automatické kotle, projeví se vám kotlíková dotace v tržbách. Jak?
Ing. Roman Sikora, MBA: Rozdíl v ceně je značný. Kotel na ruční přikládání stojí 30 tisíc Kč. Automat od 60 do 100 000 Kč. Ale v tržbách, které se pohybují kolem 2 miliard, to nebudou stamiliony.
 
Jsou podmínky dotace nastaveny z vašeho pohledu adekvátně?
Ing. Roman Sikora, MBA: Podmínky smysl dávají, ale špatně jsou nastavené kontrolní mechanismy, jak posuzovat technickou způsobilost kotlů přihlášených do seznamu výrobků a technologií pod hlavičkou SFŽP. Potýkáme se s tím, že seznam je velmi nepřehledný, figuruje v něm zhruba 390 výrobků. Jenže některé z nich nesplňují technické podmínky. 
Asociace výrobců topenářské techniky jednoznačně prokázala u jednoho slovenského kotle nesoulad skutečných parametrů s těmi deklarovanými. Výsledky měření jsme jako Asociace předložili České obchodní inspekci a pak i na ministerstvo životního prostředí. Po roce a půl ticha jsme nedávno požádali ministerstvo znovu o nějakou akci. 
Výrobek byl v hledáčku asociace od okamžiku, kdy byl uveden na trh jako kotel v páté emisní třídě ještě bez dotace. Jenže na první odborný pohled jednoznačně nesplňoval podmínky páté emisní třídy. Nechali jsme ho změřit a nebyl ani ve třetí emisní třídě. Takže neměl být vůbec uveden na český trh. Povedlo se nám ministerstvo přesvědčit, aby kotel koupilo a nechalo ho přezkoušet u akreditované zkušebny v Brně. Dodnes nemáme konkrétní informaci o výsledcích, jen jsme se od náměstka ministra dozvěděli, že kotel parametry nesplnil.
 
Jak by měly být kontrolní mechanismy dotačních podmínek nastavené?
Ing. Roman Sikora, MBA: Ať má každý výrobce povinně certifikát z Brna.
 
Máte podezření ještě na další kotle, které by parametry nemusely plnit?
Ing. Roman Sikora, MBA: Minimálně na další tři. 
Aby kotel nevypouštěl škodliviny, musí se ty škodliviny v kotli takzvaně dopálit. Do spalovací komory se umístí vyzdívka, která musí mít minimálně pět centimetrů šíře a musí být uspořádaná kaskádovitě, aby spaliny prošly oblastí se zvýšenou teplotou. Jinak řečeno, šamot pod roštem se nahřeje, a když se přes něj pustí spaliny, spálí se tam prach, oxidy dusíku a oxid uhelnatý. Když se do pochybného kotle, o kterém mluvím, podíváte, žádný šamot tam není, je tam jen litina. Není tam nic, co by absorbovalo dostatek tepla na dopálení zbytků.
 
V ČR prodáváte jen 18 % produkce, zbytek vyvážíte na trhy ve střední a východní Evropě. Jak se od Česka liší?
Ing. Roman Sikora, MBA: Dramaticky. Český trh je naprosto specifický díky kotlíkové dotaci. Ostatní trhy ještě nenajely na nejpřísnější ekologické podmínky.
 
Vyrábíte i radiátory. Jak se vyvíjí jejich prodej?
Ing. Roman Sikora, MBA: Loni jsme vyrobili milion kusů litinových radiátorů. Letos to bude ještě o polovinu více. Na obratu se podílejí 12 %. Litinové radiátory byly v minulosti zavrhovány pro vysokou hmotnost a pomalý tepelný náběh, ale teď nastává jejich obroda. Pravděpodobně ti, kdo si v minulosti koupili plechové radiátory, zjistili, že se jim po pár letech proděravěly. Teď asi chtějí něco, co vydrží déle. 
Z milionu a půl vyrobených kusů jde 540 tisíc do severní Afriky, hlavně do Alžírska. Jsou tam vysoké rozdíly mezi denní a noční teplotou, večer a nad ránem se tam musí topit, navíc tam mají agresivní vodu, která v topných systémech způsobuje korozi. Litinové radiátory její působení vydrží.
 
Zdroj: TZB-info

Nové trendy v topení tuhými palivy

12.08.2016

Jaké jsou nejnovější trendy v topení tuhými palivy? Vše se dozvíte v rozhovoru s našim technickým ředitelem, Ing. Romanem Halaškou, na portálu TZB-info.

Více

Trendy v topení tuhými palivy? Dům vyhřejeme pomocí aplikace v mobilu.

V letošním roce v České republice výrazně stoupla poptávka po výměně starých kotlů na tuhá paliva. Napomohly tomu kotlíkové dotace. Zároveň se ale zpřísňují pravidla pro kotle nové. Jaké technické změny museli výrobci zavést, aby vyhověli legislativě i stále náročnějším zákazníkům, a jaké trendy nás čekají v letošní blížící se topné sezoně, popsal technický ředitel společnosti VIADRUS Roman Halaška. Celý rozhovor najdete na portálu TZB-info.

Společnost VIADRUS navštívil hejtman Moravskoslezského kraje

09.08.2016

Hejtman Miroslav Novák se zúčastnil společně s generálním ředitelem VIADRUSu, Romanem Sikorou, natáčení televizní reportáže na téma kotlíkových dotací.

Více

Společnost VIADRUS navštívil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Zúčastnil se společně s generálním ředitelem VIADRUSu, Romanem Sikorou, natáčení televizní reportáže na téma kotlíkových dotací. Po rozhovorech nejvyšší představitel kraje s ředitelem podniku diskutoval o stávajících i připravovaných podmínkách kotlíkových dotací a prohlédl si vystavené výrobky bohumínského závodu v předváděcí místnosti. Nejsou mu neznámé, sám má kotel VIADRUS na chalupě. Celou reportáž můžete shlédnout na webu České televize.

1-5 | 6-10 | 11-15 | 16-20 | 21-25 | 26-30 | Vše
Pro partnery