Ve všech třech případech se jedná kotle s ruční dodávkou paliva. U prohořívání a odhořívání je využíváno přirozeného tahu spalovacího vzduchu bez pomocných zařízení (ventilátor).
Prohořívací kotel je kotel, v němž probíhá postupné spalování, kdy spaliny procházejí přes vrstvu nespáleného paliva. Jednoduše díky přirozeného tahu zdola nahoru, prohořívá plamen vrstvou paliva.
Odhořívací kotel je kotel, v němž probíhá postupné spalování paliva v dolní části kotle. Spaliny odcházejí mimo nespálenou vrstvu paliva. Nespálené palivo se postupně propadá do ohniště. Díky složitějším spalinovým cestám vyžadují tyto kotle velmi dobrý komínový tah.
Pyrolytický (zplyňovací) kotel je kotel, kde je k přívodu spalovacího vzduchu zpravidla použit elektronikou řízený ventilátor. Kotel má dvě komory, kde v první se palivo (dřevo, uhlí) zplyňuje a ve druhé dochází ke spalování vzniklých těkavých látek a plynů uvolněných při hoření paliva v první komoře. K pyrolýze (zplyňování) dochází při jakémkoli spalování, ale u prohořívání a odhořívání k němu dochází živelně. V pyrolytickém kotli je tento proces kontrolován přísunem spalovacího vzduchu pomoci již zmíněných ventilátorů. Výjimkou jsou zplyňovací kotle U32, U38, U68 a U22 Economy, kde k tomu procesu stačí přirozený tah komína. Tyto kotle jsou vybaveny speciálním, patentově chráněným keramickým systémem Viaburn, ve kterém dochází k dokonalému spálení těkavých látek a plynů.