Vážení zákazníci, i v rámci EU platí, že jednotlivé země mají problematiku vytápění řešenu vlastními zákonnými normami. Z toho důvodu nemusí výrobky značky VIADRUS dovezené do České republiky z jiných zemí odpovídat zákonným normám platným na českém trhu. Proto vám doporučujeme nakupovat výrobky značky VIADRUS pouze v té zemi, v níž hodláte tyto výrobky používat. Dále vám doporučujeme, abyste si při nákupu tohoto zboží (zejména při nákupu prostřednictvím internetu) ověřili například podle výrobního štítku, pro který trh je výrobek určen.

VIADRUS rozšířil portfolio o nový ekologický kotel na dřevo. E22 Economy bude zařazen do kotlíkových dotací

10.09.2020

VIADRUS rozšířil portfolio o nový ekologický kotel na dřevo. E22 Economy bude zařazen do kotlíkových dotací

Více
Společnost VIADRUS, největší a nejstarší český výrobce topenářské techniky z litiny, pokračuje v ekologickém zaměření a stím spojené obměně výrobního programu. Bohumínský závod v červnu zahájil produkci nového litinového zplyňovacího kotle na kusové dřevo VIADRUS E22 Economy, který díky tomu bude certifikován pro kotlíkové dotace.
 
Kotel VIADRUS E22 Economy je derivátem úspěšného kotle na tuhá paliva U22 Economy, oproti němuž má navíc elektronické ovládání a odtahový ventilátor pro zvýšení komínového tahu. Novinka je určena k ekologickému spalování kusového dřeva a je možné ji s výhodou použít při výměně za starší kotel Hercules U26 díky shodným připojovacím rozměrům topného systému.
 
„Náš nový model E22 Economy je jednou z možností, jak vyřešit povinnou výměnu zastaralých kotlů s ručním přikládáním, které musí být do září 2022 odstaveny z provozu. Tento kotel na dřevo, který vychází z verze U22 Economy, splňuje 5. emisní třídu i podmínky Ekodesign, vyhovuje tak všem aktuálním i budoucím legislativním požadavkům,“ říká generální ředitel společnosti VIADRUS Petr Teichmann.
Kotel VIADRUS E22 Economy je dostupný ve výkonových verzích od 16 do 30 kW. 
 
Jeho velkou výhodou je mj. vysoká účinnost až 90,2 %, desetiletá záruka na litinový výměník, nízká spotřeba paliva nebo jednoduché ovládání s barevným displejem. „Kotel je osazen litinovou ulitou a špičkovým odtahovým ventilátorem německé firmy EBM. Díky tomu odolává atmosférickým vlivům a je vhodný ke komínům s nižší účinnou výškou. V domácnostech, které používají nové kotle v 5. emisní třídě a zároveň staré komíny, může docházet ke kondenzování spalin v komínových cestách. Kotel s odtahovým ventilátorem tento nežádoucí jev odbourává, protože zlepšuje přirozený tah komínu,“ dodává Petr Teichmann. Portfolio tepelné techniky značky VIADRUS, která se vyznačuje vysokou kvalitou a životností, dále tvoří kotle na plyn a olej, litinové radiátory, odlitky, kotlová tělesa a výměníky.
 
Článek vyšel na tzbinfo
 

MODERNÍ LITINOVÉ KOTLE ŘADY U22 NABÍZEJÍ ŘEŠENÍ PRO KAŽDÉHO

10.09.2020

Pokud sháníte spolehlivý a k životnímu prostředí šetrný kotel na dřevo a uhlí, kotel na dřevo s podporou komínového tahu a elektrickým ovládáním či variantu na pelety s automatickým provozem, výrobky VIADRUS z rodiny U22 jsou pro vás ta správná volba.

Více

VIADRUS, největší a nejstarší český výrobce topenářské techniky z litiny, je firma s více než 130letou tradicí, vlastní slévárnou, výzkumem a vývojem. Mezi hlavní přednosti nejnovějších kotlů této značky patří mj.
vysoká účinnost, 10letá záruka na litinový výměník, nízká spotřeba paliva, jednoduché ovládání a velmi příznivá cena. Všechny také splňují nejpřísnější emisní předpisy – 5. emisní třídu a Ekodesign. Životnost kotlů VIADRUS se počítá v desítkách let, což je dáno litinovým materiálem, z něhož jsou vyráběny. Litina navíc přináší finanční úsporu díky své vysoké výhřevnosti a akumulační schopnosti, investice do pořízení kotle VIADRUS se vám tak rychle vrátí nejen díky jeho dlouhé životnosti a nižší náročnosti na údržbu.
Prvním modelem, který stál u zrodu řady U22, byl kotel VIADRUS U22 Economy.
Tento univerzál na dřevo i uhlí a vlajková loď produktového portfolia je dostupný ve výkonových variantách 15, 21, 25, 30, 34, 38 a 41 kW, vyhovuje všem aktuálním i budoucím legislativním požadavkům, k jejichž zpřísnění dojde od září 2022. Splnění podmínek páté emisní třídy firma dosáhla i díky vlastnímu patentu, spalovací komoře ViaBurn, která umožňuje čistší a úspornější hoření. Model U22 Economy je možné použít jako náhradu dosluhujících kotlů na pevná paliva ve starších "samotížných” topných systémech.

ÚČINNÝ A AUTOMATICKÝ

V červnu letošního roku byla v bohumínském podniku VIADRUS zahájena výroba dvou nových členů rodiny U22 – automatického kotle na dřevní pelety U22 Economy Pellet a zplyňovacího kotle výlučně na kusové dřevo s názvem E22 Economy. Prvně jmenovaný kotel je dostupný ve výkonových verzích 16, 23 a 30 kW, jeho velkou výhodou je především vysoká účinnost až 92,1 %, automatický provoz, možnost ohřevu teplé vody či nový kompaktnější typ zásobníku na pelety.

"Vytápění je bezobslužné, kotel si sám pelety přikládá, automaticky se zapaluje i vypíná. Peletové kotle mají také vyšší účinnost, takže v nich spálíte méně paliva. Výhřevnost kvalitních pelet a hnědého uhlí je srovnatelná," uvádí generální ředitel společnosti VIADRUS Petr Teichmann.
Výměník kotle vznikl na základě typu VIADRUS U22 Economy, a garantuje tak vysokou trvanlivost podpořenou desetiletou zárukou.

VÝKONNÝ A EKOLOGICKÝ

Druhá novinka, model E22 Economy, je derivátem úspěšného kotle na tuhá paliva U22 Economy, oproti němuž má navíc elektronické ovládání a odtahový ventilátor pro zvýšení komínového tahu. Je určen k ekologickému spalování kusového dřeva a je možné jej s výhodou použít při výměně za starší kotel Hercules U26 díky shodným připojovacím rozměrům topného systému. VIADRUS E22 Economy je dostupný ve výkonových verzích od 16 do 30 kW. "Kotel je osazen litinovou ulitou a špičkovým odtahovým ventilátorem německé firmy EBM. Díky tomu odolává atmosférickým vlivům a je vhodný ke komínům s nižší účinnou výškou. V domácnostech, které používají nové kotle v 5. emisní třídě a zároveň staré komíny, může docházet ke kondenzování spalin v komínových cestách. Kotel s odtahovým ventilátorem tento nežádoucí jev odbourává, protože zlepšuje přirozený tah komínu," dodává Petr Teichmann. Obě letošní novinky jsou také certifikovány pro kotlíkové dotace.

CERTIFIKOVANÁ KVALITA

Litinové kotle VIADRUS s desetiletou zárukou mají certifikaci Strojírenského zkušebního ústavu v Brně, respektované zkušební, inspekční a certifikační organizace s širokou mezinárodní působností. Jejich reálná životnost je však mezi 20 a 30 lety. To vše je potřeba vzít v úvahu, pokud se chystáte pořídit si nový zdroj vytápění. Na trhu existuje řada výrobců nabízejících levné plechové kotle. Ty však často nemají certifikaci prověřených zkušeben, a navíc vám kotel z tenkého nekvalitního plechu rozhodně nebude sloužit tak dlouho jako ten litinový – už za 10 let totiž může dojít k jeho propálení. Nákupem levného plechového kotle tak ve výsledku neušetříte. Dejte proto přednost kvalitě, spolehlivosti a tradici.

Pro podrobnější informace navštivte stránky www.viadrus.cz

Článek vyšel v deníku Sport.

KOTLE na tuhá paliva? Ano, ale už jen ty ekologické

05.08.2020

KOTLE na tuhá paliva? Ano, ale už jen ty ekologické
Komíny, z nichž se valí černý kouř, už by měly být brzy minulostí. Od září 2022 totiž bude možné vytápět domy výhradně ekologickými kotly. Máte-li doma starý kotel na tuhá paliva, máte nejvyšší čas ho vyměnit za nový, který bude splňovat přísné emisní parametry.

Více
Prodej kotlů nejnižších emisních tříd (1. a 2. třídy) skončil už před šesti lety. V mnoha domácnostech ale jsou ještě v provozu. Od září 2022 je však podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 nebude možné ani provozovat. Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč. Za dva roky už tak budou moci být v provozu kotle na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu. Ovšem od roku 2018 už se nesmějí na trh dostat ani ty. Aktuálně lze koupit kotle na tuhá paliva výhradně ve 4. a 5. emisní třídě. Od začátku letošního roku jsou navíc pro výrobce závazné podmínky tzv. ekodesignu, dané evropským nařízením.
 
EMISNÍ TŘÍDA VERSUS EKODESIGN
 
Zatímco emisní třídy vypovídají hlavně o složení emisí a účinnosti kotle, evropská norma s označením Ekodesign více specifikuje sezonní účinnost a celoroční provoz kotle s ohledem na jeho emise. Jedině kotle, které normy ekodesignu splňují, mohou být zapsané do seznamu výrobků a technologií pro kotlíkové dotace.
 
KOTLÍKOVÉ DOTACE
 
Třetí výzva kotlíkových dotací byla vyhlášena v průběhu loňského roku ve všech krajích republiky. „Podle našich informací stále ještě většina krajů žádosti o kotlíkové dotace přijímá, a to buď ve standardním režimu , nebo do zásobníku projektů,“ potvrzuje Stanislava Beyerová z oddělení komunikace Státního fondu životního prostředí ČR.
Kotlíkové dotace jsou určeny pro ty, kteří své domy vytápějí staršími typy kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, nesplňujících požadavky 3., 4. nebo 5. emisní třídy.
 
NA JAKÉ KOTLE LZE DOTACI ČERPAT
 
Dotaci můžete čerpat na nový, ekologický zdroj tepla. Tím může být tepelné čerpadlo, na které lze získat až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč, dále na plynový kondenzační kotel – až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč. Podporovány jsou i moderní kotle na tuhá paliva, konkrétně na biomasu. U kotlů na biomasu se samočinnou dodávkou paliva lze získat dotaci ve výši až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč. V případě kotle na biomasu s ruční dodávkou paliva je to také až 80 %, nejvýše však 100 000 Kč. Konkrétní dotované výrobky najdete v seznamu registrovaných kotlů/výrobců na stránkách Státního fondu životního
prostředí ČR . Seznam má doporučující charakter.
 
CO LZE Z DOTACE UHRADIT
 
Peníze z dotace je možné získat na tzv. způsobilé výdaje. Mezi ně patří nový kotel (zdroj) včetně nákladů na jeho instalaci. Uhradit z dotace však lze i další náklady: na novou otopnou soustavu, na rekonstrukci otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest a rovněž projektovou dokumentaci.
 
ŽÁDEJTE U KRAJSKÉHO ÚŘADU
 
„Podobu kotlíkových dotací si pro své občany nastavují jednotlivé kraje samy, konkrétní podmínky se tedy mohou kraj od kraje lišit,“ upozorňuje Stanislava Beyerová.
Přesné podmínky, které platí právě pro vás, hledejte na webových stránkách vašeho kraje.
 
NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM
 
„Výměny neekologických zdrojů energie podporuje také program Nová zelená úsporám, avšak pouze v případech, kdy není možné výměnu podpořit z kotlíkových dotací,“ doplňuje Stanislava Beyerová.
 
Letošní novinkou je automatický kotel na dřevní pelety Viadrus U22 Economy Pellet. Vytápění je samoobslužné, kotel si sám pelety přikládá, automaticky se zapaluje i vypíná. Mezi přednosti nového kotle patří i možnost ohřevu teplé vody, nový kompaktnější typ zásobníku na pelety a nízké provozní náklady. Peletové kotle mají totiž vyšší účinnost, takže v nich spálíte méně paliva. VIADRUS Hercules E68 je moderní kotel určený k ekologickému spalování kusového dřeva zplyňovacím způsobem.
 
VIADRUS litinový zplyňovací kotel na tuhá paliva Viadrus Hercules U68 s ručním přikládáním je určen k ekologickému spalování kusového dřeva a hnědého i černého uhlí. Plní nejvyšší pátou emisní třídu a podmínky Ekodesign. Mezi přednosti tohoto kotle patří také vysoká účinnost až 90,9 %, nízká spotřeba paliva a jednoduchá obsluha. Kotel je možné použít jako náhradu dosluhujících kotlů na pevná paliva ve starších „samotížných“ topných systémech.
 
V KURZU JSOU PELETY
 
Moderní kotle na tuhá paliva dokážou být velmi komfortní. Obzvlášť ty automatické na pelety. Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm. Vyrábějí se lisováním z odpadu při zpracování dřeva. Díky své standardizované velikosti pelety umožnují plně automatické vytápění dřevem, bez štípání polínek i přikládání do kotle. „Náklady na topení v běžném rodinném domě se s peletami pohybují mezi 25 až 30 000 Kč ročně a palivo lze objednat kdykoliv v sáčcích nebo v cisterně, která je nafouká přímo vedle kotle,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
 
Průměrný rodinný dům spotřebuje kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet ročně. Nízkoenergetické domy jsou úspornější, spotřeba pelet se v jejich případě pohybuje kolem 1 až 2 tun ročně. Ideální je nakupovat pelety mimo topnou sezonu, kdy výrobci každoročně nabízejí velké sezonní slevy. Pelety jsou v létě až o 20 % levnější. Dřevěnými peletami lze vytápět starší domy, novostavby i nízkoenergetické stavby.
 
KLASTR ČESKÁ PELETA
 
PELETOVÉ VYTÁPĚNÍ V ČÍSLECH
 
v roce 2019 se v ČR vyrobilo celkem 400 tisíc tun dřevěných pelet z toho 378 tisíc tun pelet certifikovaných v systému ENplus, kvality A1 znamená to meziroční růst o 6 % (23 tisíc tun) celkem je v ČR je v provozu 34 peletáren v ČR je nainstalováno přes 35 000 peletových kotlů a kamen aktuální domácí spotřeba je 110 tisíc tun ročně 67 % českých pelet je určeno na export (Rakousko, Německo, Itálie)
 
Loni se v České republice vyrobilo 400 tisíc tun pelet. KLASTR ČESKÁ PELETA
Nový litinový zplyňovací kotel výlučně na kusové dřevo s názvem VIADRUS E22 Economy bude certifikován pro kotlíkové dotace. Tento nový model má oproti předchozí verzi navíc elektronické ovládání a odtahový ventilátor pro zvýšení komínového tahu. Je proto vhodný i ke komínům s nižší účinnou výškou. 
 
Článek vyšel v magazínu Právo, příloha Dům a bydlení, strany 10, 11, 12 (článek v pdf)
VIADRUS článek v magazínu Bydlení - nový litinový kotel E22

Viadrus pokračuje v obměně výrobního programu

08.07.2020

S produkcí nového litinového zplyňovacího kotle výlučně na kusové dřevo, který díky tomu bude certifikován pro kotlíkové dotace, začala bohumínská společnost Viadrus. Největší a nejstarší český výrobce topenářské techniky z litiny tak pokračuje v ekologickém zaměření a s tím spojené obměně výrobního programu.

Více
Model E22 Economy je derivátem určen k ekologickému spalování kusového dřeva a je ho možné použít při výměně za starší kotel Hercules U26 díky shodným připojovacím rozměrům topného systému. "Náš nový model je jednou z možností, jak vyřešit povinnou výměnu zastaralých kotlů s ručním přikládáním, které musí být do září 2022 odstaveny z provozu. Splňuje 5. emisní třídu i podmínky Ekodesign, vyhovuje tak všem aktuálním i budoucím legislativním požadavkům," říká generální ředitel společnosti Viadrus Petr Teichmann.
Výhodou nového kotle je mj. vysoká účinnost až 90,2 %, desetiletá záruka na litinový výměník, nízká spotřeba paliva nebo jednoduché ovládání s barevným displejem. Je vhodný ke komínům s nižší účinnou výškou. 
Článek vyšel v informační zpravodaji města Bohumín.

Televizní rozhovor z BVV o výrobě kotlů VIADRUS a trendech

30.10.2017

V rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně probíhaly televizní rozhovory se zástupci významných českých firem. Jednou z nich byl i VIADRUS. Podívejte se na rozhovor, který redakci poskytl manažer Výzkumu a vývoje naší společnosti, Ing. Leon Ligocki.

Více

VIADRUS se představil v on-line vysílání na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Rozhovor z veletržního televizního studia s manažerem výzkumu a vývoje přenášelo kromě veletržního webu bvv.cz několik průmyslově zaměřených portálů, např. allforpower.cz nebo elektrika.cz. Leon Ligocki mluvil o trendech ve výrobě kotlů, výhodách litiny, využití moderních technologií, o kotlíkových dotacích a budoucnosti uhlí. Celý rozhovor můžete shlédnout zde.

1-5 | 6-10 | 11-15 | 16-20 | 21-25 | 26-30 | 31-35 | Vše
Pro partnery